۱۰نکته مهم در آبکاری

آبکاری فلزات

chari مقالات

آبکاری فلزات

تولید ماکت های تبلیغاتی

ماکت های تبلیغاتی نمونه ای از کاربرد دستگاه سی ان سی در حوزه تبلیغات هستند. می‌توان از ظرفیت این دستگاه برای تولید استند های تبلیغاتی از جنس پلاستیک یا حتی از جنس چوب یا فلز استفاده کرد. امروزه ماکتهای تبلیغاتی نقش مهمی در شناساندن و معرفی کسب و کارهای مختلف دارند  .این باعث می شود که جذب پروژه برای کسب و کار آسان تر باشد.

پس از الکتروفرمینگ این امکان وجود دارد. آبکاری روی آن انجام شود وتوسط پوشش دهی که انجام می‌شود باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی یا جذابیت بهتر برای محصولات زینتی شود.

علاوه بر اینکه دو روش گفته شده می‌توانند به صورت جداگانه استفاده شوند . همچنین می‌توانند به عنوان دو روش مکمل مورد استفاده قرار گیرند.

نحوه کار آبکاری

انتخاب الکترولیت ها

فلزات مختلفی بسیاری می توانند در آبکاری استفاده شوند  .  با این وجود تعیین الکترولیت مناسب برای کیفیت آبکاری فلزات مهم است. برخی از الکترولیتها اسیدی بازی، نمکهای فلزی یا نمکهای مذاب هستند. هنگام انتخاب نوع الکترولیت باید مواردی از قبیل خوردگی، مقاومت، روشنایی یا بازتاب پذیری، سختی، مقاومت مکانیکی، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر سایش را در نظر گرفت.

آماده سازی سطح برای آبکاری فلزات

هدف از آماده سازی سطح قبل از شروع به ابکاری با یک فلز دیگر، این است که اطمینان حاصل شود که سطح پاک و  آلاینده هایی روی ان وجود ندارد. زیرا امکان تداخل در پیوند وجود دارد. آلودگی اغلب مانع از رسوب و چسبندگی می شود.

به طور رایج  این کار در سه مرحله انجام می شود:

  1. تمیز کردن
  2. پرداخت
  3. شستشو

تمیز کردن معمولا شامل استفاده از حلال های خاصی نظیر تمیز کننده های قلیایی، آب یا پاک کننده های اسیدی برای حذف لایه های روغن از روی سطح است. پرداخت نیز شامل اصلاح سطح است که باعث سخت شدن قطعات و استفاده از لایه های فلزی است.

شستشو به محصول نهایی منجر می شود و این نهایی شدن مربوط به آبکاری است. تمیز کردن فیزیکی و شیمیایی دو روش معین برای آماده سازی سطح هستند. تمیز کردن شیمیایی شامل استفاده از حلالهایی است که دارای مواد شیمیایی فعال سطحی و یا دارای مواد شیمیایی دارای قابلیت واکنش با فلز سطح می باشد. در تمیز کردن فیزیکی از انرژی مکانیکی برای حذف آلاینده ها استفاده می شود. تمیز کردن فیزیکی شامل سایش با فرچه و تحریک اولتراسونیک است.

آبکاری الکتریکی

اخیرا صنعت آبکاری الکتریکی فلزات در پاسخ به نیاز بازار رشد چشمگیری داشته است. رشد صنایع الکترونیکی و هوا و فضا و نیاز به مواد قابل اعتماد با کیفیت و دارای خواص کنترل شده نقش چشم گیری در این رشد و پیشرفت داشته اند.

آبکاری فلزات چیست؟

آبکاری یعنی نشاندن یک روکش فلزی بر روی فلزی دیگر برای جلوگیری از آسیب پذیر بودن آن . فلزات به این دلیل به آبکاری احتیاج دارند  که همه ترکیب های موجود در دنیای اطراف تحت تاثیر عوامل محیطی مختلف دچار خوردگی، اکسید شدن، تحمل ضربه و فشار، سایش و از این دست تغییرات شیمیایی و فیزیکی قرار می گیرند. فلزات و آلیاژها بیش از هر ترکیب دیگری دچار این مشکلات شده و گاهی این موارد برایشان به مشکلی جدی تبدیل می شود تا جایی که ممکن است از ارزش و زیبایی این فلزات را کم کند.

یکی از راه های معمول برای از بین بردن این مشکلات آبکاری فلزات است. به همین خاطر لایه ای از فلز یا آلیاژی که دارای خواص و مقاومت بهتری در برابر عوامل فرسایشی محیطی باشند بر روی فلز مورد پوشش داده می شود. این روش از قدیمی ترین و مهم ترین روش های حفظ و پوشش دهی فلزات به حساب می آید.

ویژگی های ماده ای که به عنوان ماده آبکاری تعیین می شود بسیار مهم است.

دلایل آبکاری قطعات

مواد ساخته شد از فلزات ، آلیاژها و سایر ترکیبات همواره در معرض خوردگی ، اکسیداسیون ، ضربه ، فشار ، سایش و سایر شرایط دشوار فیزیکی قرار دارند  . بسیاری از این مواد از مقاوت مناسب در برابر این شرایط برخوردار نیستند . توانایی لازم را نخواهند داشت. یکی از راه های معمول  که برای بهبود این خواص صورت می گیرد آبکاری است . به این خاطر عموما لایه ای از فلز و یا آلیاژی که دارای خواص و مقاومت بهتری در برابر این شرایط است بر روی محصول مورد نظر انجام خواهد شد.

مواد مناسب برای آبکاری قطعات

باید دانست  که ویژگی های ماده ای که به عنوان ماده آبکاری تعیین می شود بسیار مهم است. این ویژگی ها با توجه به ویژگی های محصول نهایی مورد نظر انتخاب می شوند. شرایط عملیات و مکانی که برای آبکاری مورد استفاده قرار می گیرد نیز بسیار مهم هستند. برخی مواد که به صورت معمول برای آبکاری فلزات به کار می روند عبارتند از:

نیکل، آلیاژ نیکل سیاه و کروم، کروم، پالادیوم، آلیاژ پالادیوم ونیکل، طلا، نقره، مس، قلع، پلاتین، روتنیوم، کادمیوم، برنج و روی.

چه فلزاتی در آبکاری استفاده میشود؟

آبکاری مس

فلز مس یک فلز رسانا ی الکتریک خوب و نرم است . به دلیل جذب تنش های گرمایی  در صنعت بسیار کاربرد دارد . معمولا به عنوان لایه زیرین استفاده می شود، رنگ منحصر به فرد مس آن را مناسب جهت کاربردهای تزئینی نیز نموده است. آبکاری مس بر روی آهن و آلومنیوم بسیار رایج می باشد.

آبکاری استیل

عناصر تشکیل دهنده استیل یا فولاد ضد زنگ، آلیاژ آهن، کروم و نیکل می باشد. این آلیاژ از مقاومت بیشتری در برابر خوردگی برخوردار است . این قابلیت به دلیل  وجود کروم می باشد، این فلز خاصیت خود ترمیمی دارد و در صورت خراش این لایه مجددا تشکیل می شود.

استیل به دلیل خاصیت ضد زنگ بودن، و رنگ و درخشندگی فلز محبوبی در تولید زیور آلات می باشد، از این فلز می توان هم به نوان فلز پایه و هم فلز پوششی استفاده کرد.

روی

قطعات فولادی آبکاری شده با روی عبارتند از سیم های اتصال دهنده ، باکس های تعویض و قطع و وصل جریان الکتریکی و ورقه های فلزی . پوشش روی مقاومت بالایی را در برابر خوردگی ایجاد می کند .

نیکل

 آبکاری نیکل برای اهداف جلوگیری از خوردگی و تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد . در این موارد معمولا برنج ، فولاد و روی به عنوان زیر لایه عمل می کنند . برخی از قطعات خودرو دارای پوشش نیکلی هستند.

آبکاری کروم

در این ابکاری لایه ای از فلز کروم بر روی سطح مورد نظر نشانده می شود . در موارد تزئینی لایه ای براق از کروم به ضخامت 10 میکرو متر بر روی نیکل نشانده شده بر روی فولاد ، قرار می گیرد.

این آبکاری برای مبلمان فلزی ، قطعات خودرو و … استفاده می شود . آبکاری کروم ، سطحی بسیار مقاوم را برای شی ء مورد نظر فراهم می کند.

قلع

این نوع از آبکاری فلزات می تواند برای سطوح فلزی و غیر آهنی استفاده شود . قلع غیرسمی ، انعطاف پذیر و ضد خوردگی است ، از همین رو به صورت گسترده در بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد .

آبکاری الکتریکی قلع در صنایع الکترونیکی به خاطر توانایی آن در محافظت از سطح فلز در برابر خوردگی کاربرد دارد ، برای محافظت از لحیم کاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

آبکاری آلیاژی

در برخی موارد آبکاری الکتریکی به وسیله دو فلز به صورت همزمان صورت می گیرد . به آن آبکاری آلیاژی می گویند ، نیکل  کبالت یک آلیاژ معمول آبکاری است .

آبکاری آهن

حمام های زیادی برای این فرایند موجود می باشند . از جمله متداول ترین آن ها می توان به کلرید آهن ، فلوربورات آهن ، سولفامات آهن و سولفات آهن اشاره کرد. با این حال از بین حمام های ذکر شده کلرید آهن یکی از رایج ترین این حمام ها می باشد.

هزینه آبکاری فلزات

آبکاری می‌تواند با یک فلز به تنهایی یا با ترکیب چند فلز اتفاق بیفتد. فلزاتی که می توانند ارزش آبکاری را بالا ببرند. قیمت ، ترکیب قطعه مورد نظر و نتیجه دلخواه ، سه نکته کلیدی هستند که در بیشتر عملیات ها استفاده می شوند.

قیمت آلیاژ بر اساس نرخ بازار جهانی.

ترکیب و سطح قطعه مورد نظر.

نتیجه و کیفیت مورد نظر.

آبکاری فلزات در خانه

برای آغاز نیاز به یک باتری ، محلول الکترولیت حاوی یون هایی که قرار است پوشش دهی داده شوند نیاز است . اما باید باید گفت آبکاری فلزات در خانه کار درستی نمیباشد. ممکن است زباله های زیادی را تولید کند.

شاید دوست داشته باشید:

حداکثر ضخامت برش لیزر

برش لیزری پیشرفتی چشمگير است كه بشر به وسيله آن توانسته انواع فلزات سنگين وزن را كه با مته هاي […]

مزایای برش لیزر

مهم‌ترین مزایای برش لیزر چیست؟

مقدمه مهم‌ترین مزایای برش لیزر لیزر یکی از ابزارهای پیشرفته و کاربردی دنیای مدرن امروزی است که به فراخور عملکرد […]

برش لیزر چیست؟

برش لیزر چیست؟

امروزه عبارت لیزر را خیلی جاها میشنویم، از نشانگر ها که در جلساتی که از پاورپوینت استفاده میکنند، تا چاپگر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *