مهم‌ترین مزایای برش لیزر چیست؟

مزایای برش لیزر

chari مقالات

مزایای برش لیزر

مقدمه مهم‌ترین مزایای برش لیزر

لیزر یکی از ابزارهای پیشرفته و کاربردی دنیای مدرن امروزی است که به فراخور عملکرد فوق ‌العاده‌ای که دارد در صنایع مختلف به کار برده می‌شود. حتی بسیاری از عمل‌های جراحی مدرن نیز به کمک لیزرهای پیشرفته انجام می‌شوند. برش لیزری یکی از کاربردهای مهم لیزر است که در ادامه راجع‌ به مزایای برش لیزر قرار است بیشتر صحبت کنیم. با وجود دستگاه‌های برش لیزری، می‌توان تا حد زیادی خطای عامل انسانی را کاهش داده و کیفیت کارها را بالا برد.

لیزر چیست؟

بعید است که نام لیزر به گوشتان نخورده باشد، زیرا این روزها در بسیاری از مشاغل و صنایع از لیزر استفاده می‌شود. لیزر ماهیتی از جنس ماهیت نور دارد و یک موج الکترومغناطیسی است. اما نور لیزر بسیار قوی‌تر از نورهای معمولی است و به همین دلیل در صنایع مختلف کاربرد دارد. در واقع نور لیزر تحت تاثیر تقویت اپتیکی بر اساس فوتون‌های تحریک شده نور معمولی ایجاد می‌شود.

در دستگاه لیزر درون محفظه تشدید نور یک ماده فعال ‌کننده وجود دارد که فوتون‌های نور معمولی را تحریک کرده و باعث گسیل پرتوهای بسیار باریک نور می‌شود. بر همین اساس لیزر کاربردهای بسیار زیادی دارد و از مهم‌ترین‌ آن‌ها برش لیزری است. مزایای برش لیزری بسیار زیاد هستند و باعث شدند تا بسیاری از صنایع به استفاده از این تکنولوژی روی بیاورند.

چرا به برش لیزری نیاز داریم؟

بعد از این که فهمیدیم لیزر چیست و چگونه تولید می‌شود، باید به این سوال پاسخ دهیم که اصلا چرا به برش لیزری نیاز داریم؟ در این باره باید بگوییم جهان امروز ما جهانی است که روزانه با سرعت زیادی به سمت توسعه و نوآوری‌های جدید حرکت می‌کند. بنابراین در دنیای امروز نمی‌توان بر روش‌های ساخت و تولید قدیمی برای تولید قطعات مختلف تکیه کرد. امروز دیگر نمی‌توان به شکل سنتی و با دست، طرح‌ها و نقوش مختلف را بر روی فلز و چوب ایجاد کرد، این کار مدت زیادی به طول می‌انجامد و باعث فرسایش فرد انجام ‌دهنده و اتلاف وقت مشتری می‌شود.

با نوآوری‌های جدید مثل برش لیزر می‌توان به راحتی و با دقتی فوق ‌العاده این نقش و نگارها را در محصولات فلزی و غیرفلزی ایجاد کرد. برای مثال بسیاری از شرکت‌ها برای طراحی لوگوی برند خود بر روی تولیدات فلزی و یا چرمی، می‌توانند از مزایای برش لیزری استفاده کنند. برش لیزری صنایع خرد و کوچک و صنایع بزرگی نظیر خودروسازی، هوافضا، الکترونیک و حتی پزشکی نقش مهمی دارد. در ادامه راجع‌به کاربردهای مختلف برش لیزری و مزایای آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

برش لیزری چه کاربردهایی در صنعت دارد؟

گفتیم که برش لیزری از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا است که به دلیل ظرافت و دقت بالا در صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود. بعضی فکر می‌کنند از برش لیزر می‌توان فقط برای برش سازه‌های فلزی استفاده کرد اما این در حالی است که کاربردهای این نوآوری بسیار گسترده بوده و می‌توان به کمک آن هم در اجسام فلزی و هم اجسام غیرفلزی نظیر چرم طرح‌های فوق‌ العاده زیبایی حکاکی کرد. در ادامه برخی از کاربردها و مزایای برش لیزر را توضیح می‌دهیم.

مهم‌ترین کاربردهای برش لیزری به شرح زیر است:

  • از برش لیزری می‌توان برای برش پلکسی گلس یا همان طلق استفاده کرد.
  • با برش لیزر می‌توان در سازه‌های چوبی نقش و نگارهایی بسیار زیبا و ظریف ایجاد کرد.
  • ورق‌های لاستیکی را نیز می‌توان به کمک برش لیزری با کمترین میزان هدررفت، طراحی کرد.
  • یکی از کاربردهای مهم دیگر برش لیزری، برش و سوراخکاری بردهای الکترونیکی است. همان‌طور که می‌دانید بردهای الکترونیکی بسیار حساس هستند و با کمک لیزر می‌توان برش‌های آن‌ها را با دقت و ظرافت هر چه بیشتری ایجاد کرد.
  • برش منسوجات مختلف پارچه‌ای و چرمی
  • برای برش کاغذ و مقوا می‌توان از برش لیزر استفاده کرد.
  • لوازم پلاستیکی یکی از مهم‌ترین لوازم‌های روزمره هستند که می‌توان برای برش و همچنین ساخت آن‌ها از برش لیزری استفاده کرد.

با توجه به کاربردهای گسترده این روش در صنایع مختلف، کارگاه‌های بسیار زیادی هستند که خدمات و سفارشات برش لیزری در تیراژ بالا را انجام می‌دهند.

مزایای برش لیزر چیست؟

برش لیزری اکنون یکی از روش‌های پرطرفدار و البته دقیق برای برش‌دهی در صنایع مختلف است که ویژگی‌های مثبت زیادی دارد. روش برس لیزری سرعت و دقت بالایی داشته و همچنین طول عمر بیشتری نسبت به دیگر روش‌های برشکاری موجود دارد. به همین دلیل با تکیه بر مزایای برش لیزر بسیاری از صنایع امروز از این روش برای برشکاری استفاده می‌کنند. در ادامه برخی مزایای مهم این روش برشکاری برای صنایع مخلتف را بیان می‌کنیم.

دقت بالای لیزر

از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای روش برش لیزری، دقت بسیار بالای این روش است. به کمک این روش می‌توان قطعات مختلف با ظرافت بسیار بالا در ابعاد گوناگون تهیه کرد.

قابلیت تکرارپذیری بالا

با کمک برش لیزری می‌توان قطعات مختلف با تیراژ بالا با اشکال دقیقا شبیه به هم را تولید کرد.

سرعت فوق ‌العاده بالا در برش لیزر

از مزایای برش لیزر می‌توان به سرعت فوق ‌العاده بالای این روش اشاره کرد. دستگاه برش لیزر به صورت کاملا اتوماتیک کار می‌کند و در کنار دقت بالا، سرعت فوق‌العاده زیادی هم دارد.

کاهش مصرف برق

مصرف برق دستگاه برش لیزری بسیار کم است و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

کاربردهای متنوع

همان ‌طور که در بالا اشاره کردیم، از مزایای برش لیزری کاربردهای بسیار فراوان آن است.

تولید ضایعات بسیار کم

در روش برش لیزری میزان هدررفت مواد اولیه و تولید ضایعات بسیار کاهش می‌یابد و می‌توان بخش زیادی از مواد اولیه را استفاده کرد.

کیفیت بالای برش لیزر

همان‌طور که گفتیم دستگاه برش لیزر دقت فوق‌العاده بالایی دارد و با کمک این روش می‌توان قطعات باکیفیتی تولید کرد.

سخن پایانی

دستگاه برش لیزری از جدیدترین دستگاه‌های صنعتی است و در این مطلب راجع‌به کاربردها و مزایای روش برش لیزری توضیح دادیم. برش لیزری کاربردها و مزایای بسیار زیادی دارد و می‌توان از این تکنولوژی برای برش انواع اجسام فلزی و غیرفلزی استفاده کرد. به کمک برش لیزر می‌توان نقش و نگارهای بسیار زیبایی را با دقت تمام روی فلز و اجسام غیرفلزی دیگر مثل چرم حکاکی کرد. اگر به دنبال یک کارگاه حرفه‌ای برای برش لیزری فلزات هستید، صنایع فلزی بدیع را به شما معرفی می‌کنیم. می‌توانید در سایت صنایع فلزی بدیع نمونه کار و طرح‌های انجام شده توسط این مجموعه را مشاهده کرده و سفارش برش لیزر خودتان را ثبت کنید.

شاید دوست داشته باشید:

حداکثر ضخامت برش لیزر

برش لیزری پیشرفتی چشمگير است كه بشر به وسيله آن توانسته انواع فلزات سنگين وزن را كه با مته هاي […]

برش لیزر چیست؟

برش لیزر چیست؟

امروزه عبارت لیزر را خیلی جاها میشنویم، از نشانگر ها که در جلساتی که از پاورپوینت استفاده میکنند، تا چاپگر […]

برش لیزر قطعات سنگین

برش لیزر قطعات سنگین

برش لیزر قطعات سنگین ، دستگاه لیزر فلزات را دستگاه برش فلزات هم نامیده شده است . و از نوع […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *