دستگاه سی ان سی واتر جت

دستگاه cnc واترجت

chari مقالات

دستگاه cnc واترجت

سی ان سی واترجت به دستگاهی گفته می‌ شود . که هیچ گونه محدودیتی در جهت برش دادن مواد مختلف ندارد. باید بدانید که در ساختار کلی دستگاه سی ان سی واترجت یک عدد پمپ با قدرت بسیار زیاد وجود دارد . که موجب افزایش فشار آب می‌ شود. در چنین حالتی آب پر فشار از طریق یک نازل باریک و با قطری خیلی کم در بخش برشکاری به سمت بیرون خارج می‌ شود.

در چنین حالتی و به صورت همزمان یک نوع ماده‌ی ساینده با آب پر فشار ذکر شده است . ترکیب شده و از بخش نازل خارج می‌ شود. این ماده‌ ی ساینده که ابرسیو نام دارد . با هدف بریدن مواد سخت با آب ترکیب می‌ شود تا ترکیب آب پر فشار و ماده‌ ی ساینده با سرعت بسیار که می‌ تواند نهصد متر بر ثانیه باشد . به سمت قطعه‌ ای که قصد برش آن را دارید، حرکت کند.

این ماده ترکیب شده با فشاری معادل 4000 تا 6200 بار که می‌ تواند بسته به قدرت پمپ متفاوت باشد حمل شده است . و مجموعه آب و ماده ذکر شده موجب سایش و در نتیجه برش قطعه مورد نظر با طرح دلخواه خودتان می‌ شود.به دستگاه لیزر سی ان سی واترجت دستگاه برش با آب یا برش واترجت نیز می‌ گویند.

اساس کار دستگاه لیزر سی ان سی واتر جت بر مبنای CNC می‌باشد .  به معنای دستگاه‌هایی است که از طریق سیستم کنترل عددی و کامپیوتر کار می‌کنند .

به عبارتی باید بدانید که اساس کار این دستگاه به این صورت است  . که کاربر جهت برش طرح مورد نظر خود از طریق دستگاه واترجت بایستی طرح دلخواه خود را به شکل خطی و از طریق نرم افزارهای برداری مانند اتوکد، کرل دراو و کتیا رسم کند.

سپس بایستی این طرح را در یک نرم افزار دیگر به G code تبدیل کرده و وارد بخش کامپیوتری دستگاه واترجت کند.این دستگاه براساس طرح وارد شده در آن، قطعه مورد نظر را برش می‌ دهد.

کاربردهای دستگاه سی ان سی واترجت

توانایی بالای واترجت

توانایی این دستگاه به حدی است که می‌ تواند هر قطعه‌ ای با هر جنس و هر ضریب سختی که دارد، برش دهد . از آن جایی که ماهیت برش واترجت از نوع سرد است، می‌ توان برش بعضی مواد که تولید دود سمی می‌ کنند را به وسیله آن انجام داد.

کیفیت برش واترجت

کیفیت لبه‌ های تولید شده و صیقلی بودن آن‌ها در اثر برش واترجت . به سرعت انجام برش بستگی داشته و با آن رابطه مستقیمی دارد . که این موضوع در برش واترجت به درستی رعایت شده است.

برش سه بعدی: بعضی از دستگاه‌ های لیزر سی ان سی قابلیت ایجاد برش سه بعدی را دارند که از این مدل دستگاه‌ ها در حال حاضر در ایران موجود نیست.

هنر و معماری

 لازم به ذکر است که کاربرد واترجت در هنر و معماری بیش‌ تر به جنبه برش مشبک روی سرامیک و سنگ و نیز برش معرق می‌ پردازد.

صنعت

 در صنعت نیز دستگاه واترجت دارای کاربرد زیادی است . به نحوی که از آن برای تولید قطعات با اندازه‌ های دقیق استفاده می‌ کنند  .که این قطعات با سرعت زیاد از مواد اولیه ساخته می‌ شوند.

مدل سازی

 دستگاه برش واترجت در مدل سازی نیز کاربرد خوبی داشته است . و از آن جهت بریدن و ساختن قطعاتی در کم‌ ترین زمان ممکن و با بالاترین دقت استفاده می‌ شود.

تجهیزات پژوهشی و آزمایشگاهی و مهندسی پزشکی

 از برش واترجت جهت بریدن و تولید قطعاتی استفاده می‌ شود . که از جنس استن لس استیل یا فولاد بوده است . و در جهت ساخت صندلی چرخ دار، اعضا مصنوعی، پروتز حرکت، قطعه روبات از آلومینیوم و نیز برای کنترل عضوهای آسیب دیده مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

مقایسه برش واترجت با سایر برش‌ها

برش از طریق لیزر

برش واترجت نسبت به برش از طریق لیزر بسیار قوی‌ تر بوده و قابلیت آن به حدی است که توانایی برش مواد با ضخامت زیاد و سخت را دارد.

برش از طریق وایرکات

برش واترجت به نسبت وایرکات از سرعت بیش‌ تر و مقرون به صرفه بودن برخوردار بوده است .و جهت شروع برش هیچ گونه نیازی به ایجاد یک سوراخ اولیه ندارد.

برش از طریق فرز یا CNC

 در برش واترجت به نسبت برش فرز سرعت زیاد بوده و عرض برش ایجاد شده نیز کم‌تر است.

برش از طریق پلاسما و هواگاز

 کیفیت لبه‌ها در برش واترجت به نسبت پلاسما و هوا گاز بیش‌تر بوده و عرض برش ایجاد شده نیز کم‌ تر است.

شاید دوست داشته باشید:

حداکثر ضخامت برش لیزر

برش لیزری پیشرفتی چشمگير است كه بشر به وسيله آن توانسته انواع فلزات سنگين وزن را كه با مته هاي […]

مزایای برش لیزر

مهم‌ترین مزایای برش لیزر چیست؟

مقدمه مهم‌ترین مزایای برش لیزر لیزر یکی از ابزارهای پیشرفته و کاربردی دنیای مدرن امروزی است که به فراخور عملکرد […]

برش لیزر چیست؟

برش لیزر چیست؟

امروزه عبارت لیزر را خیلی جاها میشنویم، از نشانگر ها که در جلساتی که از پاورپوینت استفاده میکنند، تا چاپگر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *