خدمات برش لیزر

خدمات برش لیزر

chari مقالات

خدمات برش لیزر

برش لیزر تکنولوژی است که در آن با لیزر مواد مختلف را با سرعت بالا، دقت و قدرت زیاد برش میدهد. به دلیل قطر کم لیزر، برش لیزر بسیار دقیق بوده و عاری از هرگونه خطا است. نکتهای که باید مورد توجه قرار بگیرد، جنس مادهای است که قرار است تحت برش لیزر قرار بگیرد؛ زیرا سطح برخی مواد پس از برش لیزر ممکن است کمی بسوزد. تقریبا میتوان روی اکثر فلزات برش لیزر انجام داد، فلزاتی مانند فولاد، آهن و آلومینیوم بیشترین کاربرد را در برش لیزر دارند. مواد دیگری که میتوان روی آنها برش لیزر انجام داد شامل چوب ،پلاستیک، شیشه و سرامیک است. در مقایسه با روشهای مشابه برش لیزر فلزات برای مواد کوچک ایدهآلترین انتخاب است.

مزایای برش لیزر

مزیت اصلی برش لیزر نسبت به سایر روشها انرژی متمرکز شده آن است که قطر کانونی کوچکی داشته و همچنین سرعت زیادی دارد، از این رو این برش از ظرافت و دقت بسیار بالایی بهرهمند است. مزیت دیگر برش لیزر نسبت به روش مکانیکی، روش کار راحتتر با آن است؛ پس از برش لبهها خراب نمیشوند و علاوه بر برش مستقیم، میتوان این کار را به صورت منحنی نیز انجام داد .

علاوه بر این موارد، برش لیزر دقت بسیار بالایی داشته و به کل کار آسیبی نمیرساند.

نحوه عملکرد برش لیزر

برای انجام برش لیزر فلزات ابتدا اشعه لیزر را آماده میکنند. ابتدا باید مواد اولیه تولید لیزر را در مخزن دستگاه تولید لیزر قرار داده و سپس با استفاده از جریانالکتریکی یا سایر روشها آن را تحریک نمود. مواد مولد لیزر به وسیله تحریک به وسیله جریان الکتریکی یا تابش لامپ تهیه میشود و پرتو ایجاد شده با استفاده از تکههای آینه به کار رفته در دستگاه منعکس میشود تا انرژی لازمه جهت انجام برش را به دست آورد. و توسط لنز که در سر دستگاه قرار دارد به نقطه مربوطه تابیده میشود این لنز توانایی آنرا دارد که اشعه را تا ۰/۲۳ میلیمتر کوچک کند.

عملکرد برش لیزر این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد که بدون لبهدار شدن؛ بخش برش خورده به صورت کامل و بدون نقص آماده و قابل استفاده شود .

برای آنکه بتوان بر روی فلزات برش لیزر ایجاد کرد باید از مواد اولیهای مانند Co2 , ND و ND-YAG استفاده نمود و با توجه به نوع کاری که مایل به انجام آن هستید از ماده مخصوص آن استفاده کنید. از Co2 برای ایجاد برش بر روی فلزات استفاده میشود و از ماده YAG هم برای برش و هم برای حکاکی میتوان استفاده نمود. برای آنکه گرمای تولید شده توسط برش لیزر به دستگاه آسیبی نرساند از سیستم خنککننده استفاده میکنند در این سیستم گرمای تولید شده به خارج از دستگاه منتقل میشود و با استفاده از آب از میزان دمای داخل دستگاه کاسته میشود.

 برش لیزر آهن

تولید قطعات توسط برشکاری لیزر در تیم بدیع  به طور گسترده در این صنعت پذیرفته شده است. برش لیزر مزایای مختلفی از جمله انعطافپذیری بالا نسبت به پارامترهای فرآیند و نوع مواد از خود نشان داده و همچنین برای هندسههای پیچیده و دارای ابعاد مختلف قابل استفاده است در برش لیزر صفحات فلزی، تنش حرارتی در منطقهای از مقطع برش گسترش یافته و خواص مواد و شرایط برش بر سطح تنش حرارتی تاثیر میگذارد.

دستگاه لیزر برای برش آهن یکی از عوامل افزایش سرعت و کاهش هزینه مراکز صنعتی میباشد که مد نظر اکثر صنعتگران میباشد. برش آهن بوسیله لیزر به این نحو است که اشعه به وسیله یک منبع با توان زیاد به سمت محل مورد نظر تابیده شده و بوسیله ذوب کردن و یا تقطیر، آهن برش میخورد. مواد مذاب نیز بوسیله استفاده از گاز نیتروژن یا گاز اکسیژن از محل برش خورده دور میشود. اگر گاز استفاده شده اکسیژن باشد، آن نیز به کمک لیزر آمده و میتوان برش را با سرعت و دقت بالاتری انجام داد اما در این حالت کیفیت برش نسبت به زمانی که از نیتروژن استفاده میکنید کمتر میشود. در صورتی که استفاده از گاز نیتروژن دقت کار را بالا میبرد ولی نمیتوان برای برش آهن با ضخامت بالا از آن استفاده کرد.

به دلیل اینکه لیزر کار برش آهن را به صورت یکنواخت و مداوم انجام میدهد بنابراین کار برش داده شده نسبت به روشهای سنتی و مکانیکی بسیار تمیز و با دقت بیشتری تولید می شود و به علت درگیر شدن بخش کمی از آهن در برش که در برابر گرما قرار می گیرد احتمال تاب برداشتن آهن بسیار کم می باشد.

برش لیزر آهن نسبت به برش پلاسما انرژی کمتری مصرف میکند و دقت بالاتری دارد ولی ضخامتی که این دستگاه می توان آهن را برش دهد بیشتر از دستگاه برش پلاسما نیست ولی متخصصان در حال تولید دستگاه برش لیزری هستند که بتواند برای ضخامتهای بالاتر نیز قابل استفاده باشد ولی قیمت تمام شده این دستگاه برش آهن از قیمت دستگاه پلاسما بیشتر خواهد بود.

مزایای برش لیزر آهن

برش آهن بوسیله لیزر دارای مزایایی میباشد که از آن جمله میتوان به خلاقیت در طراحی، انعطافپذیری و ایجاد طرحهای پیچیده، دقت بسیار بالا،  سرعت بالا، قیمت پایین، دقت یکسان در برشهای تکراری، بالا بودن کیفیت لبه برش ،داشتن کمترین ضایعات و پرتی، عدم ایجاد تغییرات در ساختار فلز، انجام برش به شکل سری، تولید همزمان قطعاتی با ضخامت یکسان بصورت همزمان و حذف چند مرحلهای روند تولید قطعات اشاره کرد.

نکات مهم برش لیزر آهن

زاویه کونیک: به معنای تغییر قطر سوراخ در ضخامت برش است.

تولید پلیسه: قطعا هر چه پلیسه تولید شده بعد از برش کمتر باشد کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشینکاری ثانویه کمتر میشود.

کرف :(Kerf) کرف در واقع کوچکترین شعاع قابل برش را مشخص میکند که وابسته به ضخامت ورق میباشد و بهتر است در طراحی لحاظ گردد. به عنوان مثال گوشههای بسیار تیز باید r ای حداقل معادل با کرف داشته باشد. همچنین حداقل سوراخهای قابل ایجاد در ورقهای فلزی وابسته با ضخامت ورق است .بدیهی است که هر چه کرف دستگاه کمتر باشد قابلیت برش کانتورهای پیچیدهتر و دندههای ریز ضخیم، بیشتر می شود.

سرعت برش: بستگی زیادی به قابلیتهای دستگاه و توان اشعه لیزر دارد. هرچه توان دستگاه بالاتر باشد امکان بالاتر بردن سرعت برش را فراهم میآورد.    

صافی سطح: یکی از مهمترین پارامترها در برش صافی سطح و عدم اکسید شدن میباشد که با تلفیق تکنولوژیهای مختلف و تنظیم صحیح و با دقت پارامترهای کنترلی همچون نوع گاز، فشار گاز، سرعت برش و تنظیم توان اشعه لیزر ایجاد میشود.

خدمات برش لیزر چگونه قیمتگذاری میشود؟

قیمت برش لیزر آهن

خدمات برش لیزر و حکاکی لیزر به روشهای مختلفی قیمتگذاری میشود.

بسیاری از خدماتدهندگان مبنای قیمتگذاری را بر اساس زمان برش و حکاکی لیزر تعیین مینمایند به این معنی که هر چقدر زمان برش طول بکشد بر اساس واحد دقیقه خدماتشان را محاسبه میکنند. این روش برای کارهای سری روشی مناسب است اما برای مشتری کمی ابهام برانگیز است زیرا وی مطمئن نیست که دقیقا سفارش برش یا حکاکی چقدر زمان برده است. البته این مبنا برای کارهای تکی مناسب نیست.

یک مساله مهم دیگری که در قیمتگذاری بر اساس زمان مطرح بوده و کمی شائبه برانگیز است این است که بسیاری از متصدیان دستگاههای لیزر در حضور مشتری برش نمونه را با کمترین سرعت ممکن انجام میدهند تا مشتری گمان کند که سفارش لیزراش زمانبر است ولی در عمل با سرعت بیشتری برش انجام میپذیرد. تیم ما در مجموعه صنعتی لیزر بدیع  قیمتگذاری برای سفارشات کم را بر اساس طول خطوط برش و مساحت حکاکی قرار دادهایم نه بر اساس زمان .

بدین ترتیب بدون نمونهگیری میتوانیم قیمت دقیق به مشتری ارائه دهیم بدون اینکه زمان را در انجام کار در نظر بگیریم.

در مورد کارهای سری نیز بدون اینکه در سرعت دستگاه دستی ببریم زمان برش را محاسبه کرده و خدمت مشتری اعلام میکنیم تا در صورت تمایل خدمات برش لیزر و حکاکی را انجام دهیم.

شاید دوست داشته باشید:

حداکثر ضخامت برش لیزر

برش لیزری پیشرفتی چشمگير است كه بشر به وسيله آن توانسته انواع فلزات سنگين وزن را كه با مته هاي […]

مزایای برش لیزر

مهم‌ترین مزایای برش لیزر چیست؟

مقدمه مهم‌ترین مزایای برش لیزر لیزر یکی از ابزارهای پیشرفته و کاربردی دنیای مدرن امروزی است که به فراخور عملکرد […]

برش لیزر چیست؟

برش لیزر چیست؟

امروزه عبارت لیزر را خیلی جاها میشنویم، از نشانگر ها که در جلساتی که از پاورپوینت استفاده میکنند، تا چاپگر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *