انواع دستگاه های خمکاری

انواع دستگاه خمکاری

chari مقالات

انواع دستگاه خمکاری

انواع دستگاه خمکاری با توجه به نوع خم و جنس فلزی که قرار است مورد خمش قرار گیرد  انتخاب میشود .تمامی محصولات و تجهیزاتی که شما در طول زندگی روزمره خود استفاده می کنید . ابتدا با استفاده از دستگاه ها و ابزار آلات مخصوص به شکل مورد نظر رسیده است . سپس روانه بازار می‌شوند.

همه انسان ها برای ادامه حیات و گذراندن زندگی خود نیاز به انواع تجهیزات دارند . تجهیزاتی که جنسی از پارچه ای پلاستیکی ، فلزی ، چوبی و غیره دارند . که هر یک از این وسایل قبل از  استفاده باید با استفاده از روش هایی کاملا تخصصی برای این فرآیندها آماده شوند.

یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها که در صنایع گوناگون کاربرد های منحصر به فردی از آن گرفته می‌شود . دستگاه های خم کاری می باشند.

این دستگاه یکی از مهم ترین اختراعات بشر بوده است . که امروزه استفاده از آن برای هر فرایند تولید وسایل غیر خوراکی الزامی است.

در این بخش انواع دستگاه های خمکاری و کاربرد های آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

انواع دستگاه های خم کاری چیست؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم این دستگاه خم کاری از مهم ترین تجهیزات مورد نیاز در صنایع و کارخانه های تولیدی می باشد . اما این دستگاه امروزه در شکل ها و طرح های مختلفی در بازار به فروش می رسد . که در این بخش نمونه هایی از آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

دستگاه خم کاری دستی: یکی از ساده ترین شکل های دستگاه خمکاری نمونه دستی آن می‌باشد . که از این دستگاه برای خمکاری های سطحی و بسیار جزئی استفاده می‌شود.

دستگاه خم کاری دستی قابلیت ایجاد خم و انحنا روی فولاد و یا فلزات ضخیم را ندارد . اما شما می توانید با استفاده از آن روی نمونه ای از فلزات همانند فلز مس، استیل آهن های کم ضخامت و یا حتی برخی از ورق های گالوانیزه نازک خمکاری‌های دقیقی را انجام دهید.

این دستگاه دارای دو فک زیرین و فک خم کاری می باشد.

پایه موجود در کنار فک زیرین باعث می‌شود . تا ورق به کمک پیچ و مهره بین دو فک محکم شود . فک دوم که فک خم کننده نام دارد . خم کاری روی ورق مورد نظر را انجام خواهد داد . در انتهای محور این دستگاه وزنه ای قرار داده شده است . که قابلیت خنثی کردن وزن فک خم کننده را دارد.

ماشین خم کن برقی

این دستگاه خمکاری قابلیت ایجاد انحنا روی فلزات قطور و محصولات ضخیم تری را دارد . این خمکاری با دقت بیشتری انجام می شود همانطور از نام این دستگاه پیداست . با استفاده از نیروی الکتریسیته این فرایند انجام می شود.

دستگاه خم کن فلز

بسیاری از تجهیزاتی که شما در طول زندگی خود از آن ها استفاده می کنید . به کمک فلزات ساخته شده‌اند . همانطور که می دانید استفاده از فلزات به صورت خام و بدون هیچ تغییری برای فعالیت های گوناگون مناسب نمی باشد.

اکثر فلزات ساختاری بسیار محکم و قدرتمند دارند . از این رو خم کردن و یا شکل دادن آن ها توسط نیروی انسانی امکان ناپذیر است . به طور حتم  تا به حال فیلم هایی در رابطه با شغل آهنگری مشاهد کرده اید . این شغل در گذشته‌ های دور گسترش بیشتری نسبت به امروزه دارد.

در همان زمان شغل آهنگری به عنوان یکی از سخت ترین شغل ها به حساب می آمد . زیرا فرد آهنگر باید برای زمان زیادی را در جهت شکل دادن به یک قطعه فلزی صرف می کرد.

با گذشت زمان و گسترش علم و دانش در این زمینه امروزه شما می توانید دستگاه های مجهز و پیشرفته ای را برای خم کردن انواع فلزات در بازار مشاهده کنید.

دستگاه خم کن cnc فلزات

یکی از بهترین دستگاه های موجود در بازار برای ایجاد انحنا و خمکاری روی انواع فلزات می باشد . این دستگاه قابلیت تنظیم فشار دارد که شما می توانید با استفاده از آن خمکاری روی ضخامت های مختلفی از ورقه های فلزی را انجام دهید.

این دستگاه دارای نمونه های خارجی و داخلی می باشد .

اگرچه نمونه‌های خارجی آن معمولاً قیمت بیشتری دارند  . اما شما می توانید دستگاه خمکاری cnc داخلی را با قیمت های پایین تر و همان کیفیت تهیه کرده و استفاده کنید . در چنین شرایطی علاوه بر تامین نیازمندی خود از تولید ملی نیز حمایت کرده‌اید.

خم کننده های جعبه و قالب

استفاده از جعبه های فلزی، چوبی، پلاستیکی، کاغذی و غیره همواره در جهان انجام می شود.

شاید شما بتوانید با استفاده از چند ماده ساده در منزل خود جعبه مناسبی تهیه کرده و استفاده کنید . اما ساخت برخی از جعبه های مورد نیاز انسان به صورت ساده امکان پذیر نمی باشد.

احتمالا در طول زندگی خود گاو صندوق های مختلفی را مشاهده کرده اید.

گاوصندوق ها جعبه های فلزی مقاوم و پیچیده ای هستند . که از آن ها برای نگهداری پول و اشیا قیمتی اسناد و غیره  استفاده می شود همانطور که می دانید اکثر گاوصندوق های استفاده شده از جنس فلز می باشند . به همین دلیل برای ساخت آن نیاز به تجهیزات پیشرفته و تخصصی خواهید داشت.

در حال حاضر ساخت انواع جعبه های فلزی با استفاده از انواع دستگاه های خمکاری جوشکاری انجام می‌ شود . در چنین شرایطی افراد تولید کننده می توانند نمونه مناسبی از این جعبه های فلزی را برای استفاده های گوناگون در اختیار مردم قرار دهند.

چنانچه این جعبه ها در کیفیت های استاندارد و مناسبی تولید نشوند . استفاده از آن ها خسارت ها آسیب های زیادی را برای انسان‌ها ایجاد خواهد کرد.

روش های خمکاری لوله

در حال حاضر روش های گوناگونی برای خمکاری در لوله ها و صفحات فلزی وجود دارد . که در این بخش نمونه هایی از آن را به شما معرفی می کنیم.

خمکاری به روش هوایی و تکیه گاهی: در روش خمکاری به روش هوایی صحفه مورد نظر در تماس با لبه بیرونی قالب و نوک پانچ می باشد.

خمکاری تکیه گاهی به گونه ای است که خم و انحنا روی قطعه مورد نظر بدون تماس ایجاد خواهد شد  . در این فرایند تجهیزات دستگاه تنها در سه نقطه با قطعه مورد نظر تماس خواهند داشت.

خمکاری حلقه زنی و منگنه زنی

یکی دیگر از روش‌های خمکاری روی لوله ها و صفحات فلزی خمکاری با روش حلقه زنی می باشد . در این روش از خمکاری یک زاویه کنترل شده ایجاد می شود که در پی این موضوع  پدیده برگشت فنری اتفاق خواهد افتاد . 

در این فرایند بارگیری بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

این روش از خمکاری از گذشته و تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است . اما از آنجا که آسیب پذیری قطعات در حین استفاده از این روش خمکاری بیشتر می‌باشد. بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند تا از خمکاری به روش سرد استفاده کنند.

زمانی که به مقاطع فولادی گرمای شدیدی وارد می شود ساختار کریستالی محصول تغییر کرده و در شرایطی آسیب های جدی خواهند دید.

توجه داشته باشید که پس از ایجاد انحنا روی قطعات مورد نظر با استفاده از این روش خمکاری نیاز به انجام عملیات حرارتی بر روی قطعه خواهید داشت . با استفاده از روش خمکاری نوردی شما می توانید زاویه های دلخواه خود را روی قطعه مورد نظر ایجاد کنید.

خمکاری سه غلتکی

خمکاری به روش سه غلتکی کاربردهای منحصر به فردی در صنایع گوناگون دارد و معمولاً از این روش برای خمکاری روی لوله های قطور استفاده می شود.

این روش از خمکاری معمولاً کاربردهای گسترده ای در انتقال نفت و گاز دارد.

توجه داشته باشید که علاوه بر روش های نام برده شده در این مقاله روش های دیگری نیز برای ایجاد انحنا و خمکاری روی قطعات فلزی و سایر محصولات وجود دارد اما این روش ها یکی از کاربردی ترین روش های استفاده شده در سرتاسر جهان می باشد.

شاید دوست داشته باشید:

حداکثر ضخامت برش لیزر

برش لیزری پیشرفتی چشمگير است كه بشر به وسيله آن توانسته انواع فلزات سنگين وزن را كه با مته هاي […]

مزایای برش لیزر

مهم‌ترین مزایای برش لیزر چیست؟

مقدمه مهم‌ترین مزایای برش لیزر لیزر یکی از ابزارهای پیشرفته و کاربردی دنیای مدرن امروزی است که به فراخور عملکرد […]

برش لیزر چیست؟

برش لیزر چیست؟

امروزه عبارت لیزر را خیلی جاها میشنویم، از نشانگر ها که در جلساتی که از پاورپوینت استفاده میکنند، تا چاپگر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *